פסיכותרפיסטית, מטפלת זוגית ואישית
הכוונה לזוגות נשואים ולרווקים
פייסבוק וידאו
טלפון 052-5665653
book

טיפול רגשי

למה להרגיש?

למה חשוב להיות מודעים לרגשות שלנו? כי זה הצעד הראשון הנחוץ כדי לצאת מתקיעות, כדי לשפר יחסים, כדי לשנות דפוסים שמזיקים לנו, כדי לאפשר לנו להעיז בכיוונים חדשים ובקיצור, כדי לחולל שינויים בחיים שלנו.

האדם פועל על פי רגשותיו גם כשאינו מודע אליהם. הדחקת הרגש משאירה את האדם במקום. איתור הרגש, ההעזה להתבונן בו, הם תחילתו של שינוי, פתח להליכה בדרך חדשה.

אנשים רבים נוטים להדחיק את רגשותיהם. זהו מנגנון לא מודע. הוא פועל באופן אוטומאטי כשאנו רוצים להימנע מלהרגיש רגשות שאנו חושבים ש"לא ראוי" להרגיש אותם. נבאר על ידי מספר דוגמאות:

אם אני חושב ש"מצווה גדולה להיות בשמחה תמיד" ושאם ארגיש עצב אהיה "חוטא", לא אתן לעצמי להרגיש עצב.

אם אני חושב שרגש הקנאה הוא רגש מאוד נחות ושאני בז למי שחווה קנאה, לא אתן לעצמי לזהות רגש קנאה בתוכי, גם אם הוא קיים. פשוט אדחיק אותו.

הרגש המודחק ביותר הוא רגש הכעס. למרות שהוא גם הנפוץ ביותר. גדלנו על ברכי האמונה ש"כל הכועס כאילו עובד ע"ז", ועל כן אנשים רבים מיומנים היטב בהדחקת הכעס.

תשאלו אותי, מה רע? למה לא להיות תמיד בשמחה? מי צריך להרגיש את הקנאה? מה טוב בלהרגיש כעס?

כי זה לא אמיתי ולא אוטנטי. אנו ייצורי אנוש. ויש דברים שמאכזבים אותנו, מכעיסים אותנו, פוגעים בנו וכו'. אנו נמנעים מלגלות את הרגשות ה"שליליים" שבתוכנו כי אנו לא מספיק מאמינים בעצמנו שנוכל להתמודד אתם, או כי זה פוגם בתדמית שלנו, וגם כי יותר נוח להאמין ש"הכל טוב וורוד". ומה הבעיה בכך שזה לא אוטנטי? ושאנו מזייפים את האמת שלנו? הבעיה היא בדיוק בכך שאין אנו מודעים לגובה המחירים שאנו משלמים על התנהלות זו של הדחקת הרגשות.

ההדחקה גוזלת המון אנרגיות. הוא מונעת מאתנו לפעול במציאות כפי שהיינו באמת רוצים ומסוגלים.

הדחקה שווה הרחקה. כשאני רחוק מעצמי ומרגשותיי, ולא נאמן לעצמי, ק"ו שאני רחוק מבת הזוג שלי. ההדחקה שמה טריז ביני לבין עצמי, ביני לבין הזולת. הדחקה זה סוג של ניכור.

קשר אמיתי אפשרי רק כשמבטאים ככל שאפשר את מה שאנו חשים. גם אם זה לא תמיד וורדרד. גם אם זה יוצר מתח. זהו מתח זמני ואין להיבהל ממנו. אדרבה, להיות מוכן להתמודד עם המתח, הוא זה שיאפשר קשר אמיתי על ידי בירור, הבנה, פיוס. המתח הקיים הוא המאפשר דינאמיקה בקשר. לא קשר קפוא, אלא קשר חי, "רצוא ושוב", כשה"שוב" החדש יהיה גבוה מקודמו.

נסכם: למה כדאי להיות מודעים לרגשות שלנו?

כשאני מודע לרגשות שלי, אני הופך להיות אדם משוחרר. השחרור נותן כנפיים לעוף וכוחות להגשים חלומות.

כשאני מסוגל לבטא את הרגשות שלי אני אוטנטי כלפי עצמי וכלפי בן/ בת הזוג - האוטנטיות יוצרת את הקרבה.

כשאני מרשה לעצמי להרגיש רגשות קשים, אני גם חווה את הרגשות ה"יפים" בעוצמה רבה יותר.

וכך גם כבר לימדונו חז"ל: כל המתאבל על ירושלים זוכה ורואה בשמחתה" (תענית, ל, ב). בן אדם שמודע לרגשות שלו הוא בן אדם חי. הוא חווה את המציאות במלוא עוצמתה, חווה את ההווה, נמצא בתודעת קיום, של מגע ישיר עם החיים.

אני מזמינה אתכם לעבור תהליך רגשי. לגלות את הרגשות המודחקים היוצרים מחסומים בחייכם, והמונעים מכם להגשים את משאלות לבכם. טיפול רגשי יעצים אתכם, ויאפשר לכם לחיות את החיים במלואם.