פסיכותרפיסטית, מטפלת זוגית ואישית
הכוונה לזוגות נשואים ולרווקים
פייסבוק וידאו טלפון 052-5665653

מה הקשר? - כתבה

מאת גיליה ודוד וייס

חלומות ורודים שהתנפצו בצד תובנות מעמיקות, תקשורת שסובבת רק סביב נושא הילדים בצד בניית תקשורת נכונה, משברים הגולשים למדרונות חלקלקים בצד חברות ונתינה, ציפיות ואכזבות, מריבות קולניות, בצד כוח האהבה – כל אלו נושאים העולים ומתבהרים בספרה החדש של נעמי וולפסון – יועצת נישואין תושבת פסגות – היורדת לשורש בעיות שכיחות בחיי כל זוג נשוי ומציעה פתרונות. באומץ ובעמקות, ויחד עם זה בלשון קלילה ובליווי איורים הומוריסטיים, מנתחת וולפסון רגשות וקשיים, מביטה עליהם במבט יהודי מפוכח ובוגר, ואפילו מציעה בסוף כל פרק תרגיל ליישום. סיפור אישי: באחד מן הימים קראנו ביחד, אני ובעלי, את אחד מפרקי הספר.

למחרת, בעת ויכוח, פתאום אומר לי בעלי: "תזכרי מה שקראנו אתמול בספר, ומה הציעה נעמי לעשות במקרה כזה". באותו רגע נזכרתי. שנינו חייכנו זה לזו וקלטנו את עצמנו. אני לא אומרת שמשהו כזה תמיד יפעל עלינו או על אחרים במהירות שכזו, אבל בטוח שעל ידי שינון ואימון, נכונות ופתיחות, הספר יעזור לכל זוג להסתכל בצורה אחרת אחד על השני. המחברת מדגישה את החשיבות לכך שכל אחד יכול לקחת אחריות על חייו ולחולל שינויים בזוגיות, גם אם המצב קשה. במקום להאשים, מוטב להפנות את המבט פנימה לאדם עצמו.

בכוחו של כל אחד ליצור זוגיות אחרת, טובה יותר. הרי אינך תלוי בבן הזוג כדי לחולל שינוי, ועל כן הגישה מאוד אופטימית וחיובית. דוגמא אחת מתוך הספר: האשה מחכה לבעלה לארוחת ערב טעימה שהכינה, והוא מגיע לאחר שעה וחצי איחור. תסריט ראשון, המוכר לנו בדרך כלל, הוא שכשהבעל נכנס האשה מוציאה עליו את כל זעמה. תסריט שני שאותו מציעה המחברת: כשהבעל נכנס, האשה אומרת לו בנחת שהיא חיכתה לו כל כך ושמחה סוף סוף לראות אותו ולגלות שלא קרה לו כלום... לאחר שהוא אוכל ונח קצת מתנהל דו-שיח, בו היא מבטאה את הקושי שחוותה. הם מקשיבים זה לזה עד שמגיעים להבנה, מתקרבים ומתפייסים (הדרך להגיע להבנה מפורטת במאמר). בכוחנו לבחור בכל סיטואציה באיזה מהתסריטים נבחר.

אחת הנקודות הייחודיות לספר זה היא הבאת הזווית היהודית על חיי הנישואין. הגישה היהודית לחיים מתבלטת בחכמתה בצמתי התמודדות עם מורכבויות החיים, על פני הגישה המערבית המודרנית. גישה של תהליך, של התקדמות איטית, של התמודדות, של ראייה נכונה ומפוכחת, של אהבה ואמונה, של שיפור מידות מתמיד, של עין טובה ולימוד זכות. חכמינו היטיבו להבין ללבו של האדם, וכשאמרו, למשל, "הווי דן כל אדם לכף זכות", הדבר נבע מתוך הבנה אנושית, שהרי אנו נוטים לרוב לראות את המגרעות והחסרונות של האחר.

אחת הנקודות המרכזיות בחיי הנישואין הוא לחפש ולמצוא את הנקודה הטובה באחר ולהעצים אותה. דוגמא נוספת: הכרובים שפניהם היו של זכר ונקבה וניצבו על גבי ארון הקודש בבית המקדש היו מופנים זה כלפי זו. הם מסמלים הן את הקשר האידיאלי בין עם ישראל לקב"ה והן את הקשר שבין איש לאשתו. המבט המופנה זה כלפי זו מבטא את הרעיון ש"הם אינם מראה כדי לראות את עצמי אלא האור המתגלה דרך ראיית האחר" (עמ' 10). הספר מאוד מומלץ לכל הזוגות הרוצים לשפר את הזוגיות שלהם ואת איכות חייהם, ובלבד שיהיו.